top of page

Learning Cafe Method

Učenici su podijeljeni u grupe. Grupa je onoliko koliko je problemskih zadataka. Svaka grupa ima drugačiji problem, ali svi su povezani istom temom. Rješavanje problema u grupi je vremenski ograničeno.

Svaka grupa ima Domaćina. Ostali članovi predlažu rješenja problema, domaćin ih zapisuje. Nakon nekog vremena (zadanog na početku, npr. 10 min), članovi grupe prelaze drugom domaćinu, na novi problem. Domaćin upoznaje novu grupu sa problemom i ponuđenim rješenjima. Članovi diskutiraju i daju svoja rješenja (brainstorming). Kada svi članovi prođu sve grupe, zadnja grupa prezentira sva ponuđena rješenja za zadani problem. Na ovaj način će svi učenici raditi na rješavanju svih problema.

Na stolovima mogu biti ponuđene grickalice i sokovi, atmosfera je radna, ali opuštena.

 

My new classmate

Učenici izaberu novog prijatelja u razredu. To može biti neko stablo, cvijet, životinja, rijeka, more, oblak… vezano uz gradivo. Nakon kraćeg razmišljanja navode tri stvari koje novi prijatelj može naučiti njih i tri stvari koje oni mogu naučiti novog prijatelja.

 

Diary method

Učenici pišu dnevnik o svojim iskustvima u prirodi, na satu, na izletu, u kinu…

Učenicima se može napraviti tablica u koju mogu bilježiti:

Što se dogodilo (npr. vidio sam zmiju)                       

Što sam osjetio (npr. miriši cvijeće, oblaci su bili u 5 nijansa sive, pjevaju ptice)  

Što sam mislio (npr. sve se u prirodi kreće)

Što sam osjećao (npr. bilo me strah zmije, razveselile su me ptice)

 Izvori stresa/problemi (npr. Marko je bio nemiran i stalno je zadirkivao ostale)

 Kako sam se nosio s problemom (npr. rekao sam Marku da ometa ostale i da se smiri)

Što sam napravio dobro

Što sam mogao bolje

Što sam naučio

Moji ciljevi

The learning rope

Uže se razapne između dva stabla ili dva ugla učionice. Na uže se postave različiti zadaci vezani za istu temu. Učenici su podijeljeni u parove ili grupe. Zadatak je para ili grupe pročitati sve zadatke, a zatim odabrati tri i riješiti ih. Zadaci se rješavaju jedan po jedan. Važno je da su tipovi zadataka i načini rješavanja različiti. ( npr. napiši pjesmu o kiši,pronađi kako se kiša kaže na još nekim jezicima, nacrtaj kišu, otpjevaj pjesmu o kiši, koje je boje kiša, tko voli kišu, zašto kiša pada, kako miriše kiša). Važno je da je zadataka više nego grupa/parova.

           

The learning string 

Potrebno nam je razapeto uže. Na uže se objese papiri privezani špago ili nekom uzicom. Važno je da se papiri ljuljaju. Učenici su podijeljeni u parove. Zadatak je učenika da bez pridržavanja papira naslikaju zadanu temu. Ostale likovne tehnike nisu prikladne za papire koji se ljuljaju. Nije dozvoljeno nasloniti papir na leđa niti ga pridržavati kistom. Atmosfera će biti opuštena i bit će prilično glasno. Također će biti puno šetanja i polijevanja zbog pranja kistova.

 

Drama Method 

Učenici su podijeljeni u grupe. Svaka grupa dobiva jednu sliku/fotografiju. Na fotografiji ne smije biti ljudi. Npr. požar u šumi, tvornički dimnjak koji ispušta zagađeni dim. Zadatak je svake grupe da odglumi prizor sa slike. U početku će se buniti mislit će da je teško, ali će na kraju prionuti na posao i dobro se zabaviti.

bottom of page